Playback speed
×
Share post
Share post at current time
0:00
/
0:00
Transcript

Wędrujemy w kosmosie.

Wielkie zanurzenie, złote obrazy i mały wiersz.

Planety, ale czy to Twój Kosmos? Och, tak. Możesz ułożyć tu swój. Ale czy masz już swoją ulubioną planetę? Ja bym szukała po brzmieniu. Pomogą najprawdziwsze nagrania. NASA. Free licence, oczywiście.

Tak, oto wędrujemy w kosmosie.

Ale żeby nie zachowywać się jak bezmyślny turysta – chwyćmy cienkie nici wiedzy. 

Bo w sumie – wciąż więcej nie wiemy, niż wiemy o kosmosie. Zaczynamy! Aha, to będą takie trzy części: zanurzenie w muzyce sfer (św. Hildegardę przy okazji, polecam. Serio. Warto sprawdzić); będzie część krótka, acz teoretyczna, potem rozmowa z moją ulubioną malarką Dorotą Roszkowską, która maluje planety. I wystawia. Ostatnio w Białymstoku w „Kwestii Czasu” www.instagram.com/restauracjakwestiaczasu (PS. Zawsze smakowicie!)

Potem wiersz. Uprzedzam.

 To mi, jak nic, zetnie zasięgi, ale przysięgam, że Kosmos wymaga poezji. 

Od każdego z nas. Nie tylko tej napisanej, ale szczere westchnienie zachwytu – to poezja, pokazanie palcem komuś – to iście poetycki gest. Wracając do wiedzy: zatem.. Planety!

W starożytności planety rozumiano jako „gwiazdy błądzące”, które poruszały się po niebie względem stałych gwiazd. Starożytni Grecy i Rzymianie nazywali planety imionami swoich bogów, takich jak Merkury, Wenus, Mars, Jowisz i Saturn. Cud, że bogowie okazali się na tyle solidni, że dotrwali do dziś w tych nazwach. Oczywiście starożytni nie obawiali się astrologii, wręcz przeciwnie: ustalali zależności, przeliczali trajektorie.

A astronomowie, tacy jak Arystoteles, Ptolemeusz i Hiparch, próbowali wyjaśniać ruchy planet za pomocą modeli geocentrycznych, czyli Ziemia w centrum wszechrzeczy, a planety krążyły po złożonych orbitach zwanych epicyklami. Elegancko, ale już nieaktualne.

Leave a comment

Sto lat temu planety rozumiano już jako ciała niebieskie, okrążające Słońce w modelu heliocentrycznym, - Kopernika, Galileusza i Keplera. A W 1930 roku odkryto Plutona, (polecam historię dzikiego plemienia Dogonów, w Afryce, którzy przed wiekami ustalili, że pluton jest i u zarania dzieją miał się dobrze). Potrzebowaliśmy trochę czasu, żeby przyznać Dogonom racę. Dzikusy, wiadomo. Wiec po odkryciu Plutona uznano za dziewiątą planetę, ale później zdegradowano do rangi planety karłowatej. A potem pojawiły się teleskopy, sondy kosmiczne i satelity, aby badać planety i odkrywać nowe fakty o ich budowie, atmosferze, klimacie, geologii, magnetosferze i księżycach.

I w tym momencie, tutaj pojawia się Dorota Roszkowska… tadam tadam!!! -powiedziałabym cala w bieli, ale Dorota jest cała w złocie, i chodzi tu o planety!

I tak dzięki planetom możemy skomponować swój kosmos, bo kto powiedział, że kosmos nie jest nasz? Calutki.

Kto powiedział, że my jesteśmy maluścy, a planety są duże? Kwestia perspektywy. 

A wystawa się odbyła i napisałam do nie wstęp :)

No a teraz wiersz.

PS. 1 Będzie w dźwięku, bo ten wiersz ma więcej sensu będąc dźwiękiem :)

Ps. 2 O planetach w ten sposób myślałam, zanim nie wkręciłam się w “Fundację” Asimowa, w wersji serialowej. Teraz kosmos ma dla mnie znacznie więcej wymiarów i jest jeszcze ciekawszy. I okrutniejszy :) więc nie będzie kolejnego wiersza.

blog autorki

Dźwięki: NASA oraz freesound.org @milka.malzahn ________________________ Chcesz wiedzieć więcej? Zajrzyj do mnie: facebook: https://www.facebook.com/Milka.Malzahn moja strona:

Radio Białystok: https://www.radio.bialystok.pl/wzgodzieznatura

Kawa dla Miłki: https://buycoffee.to/dziennik.zmian

Discussion about this podcast